ما را حمایت کنید
 
امروز : پنج شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۶ساعت ۱۷:۴۵
عکس شماره 1
۱۳۹۶/۰۴/۱۷
شاهسواران

در شهر توریستی اسکاگن در شمال کشور دانمارک جایی که دو دریای بالتیک و دریای شمال به هم می رسند، اما با هم ترکیب نمی شوند. یکی از این دریاها شور و دیگری شیرین است. راز این دو دریای شور و شیرین چیست؟

 

 

دو دریای شور و شیرین

 

در شهر توریستی اسکاگن در شمال کشور دانمارک جایی که دو دریای بالتیک و دریای شمال به هم می رسند، اما با هم ترکیب نمی شوند. یکی از این دریاها شور و دیگری شیرین است. در حقیقت راز این دو دریای شور و شیرین چیست؟

 

این پدیده که در دریای مدیترانه و اقیانوس اطلس و در تنگه جبل الطارق دیده می شود اما به دلایلی مانند دما میزان شوری و شیرینی از هم جدا می شوند. آب دریاهای مختلف غلظت های متفاوتی با هم دارندو کشش سطحی ایجاد می کنند گویی که دیواره نازکی بین آن دو برپا شده است. در اقیانوس اطلس جریان آب شیرینی وجود دارد که آن را گلف استیریم می نامند این جریان عظیم از سواحل آمریکای مرکزی حرکت می کند و سراسر اروپا را طی می کند و به سواحل اروپای شمالی می رسد.دو دریای شور و شیرین که به هم می رسند اما به هم تجاوز نمی کنند.

 

دریای شور و شیرین,دو دریای شور و شیرین کجاست

راز دو دریای شور و شیرین چیست؟

 

ذکر این پدیده در قرآن:

 

این یکی از معجزات الهی است که در قرآن، کتاب آسمانی ما بارها و بارها به آن اشاره شده و آن را نشانه ای از قدرت بی پایان خداوند برمی شمرد.

 

۱)در سوره الرحمن آیات ۱۹-۲۰-۲۱-۲۲ :

۱۹- دو دریا را به گونه ای روان کرد که با هم برخورد کنند.

۲۰- اما میان آن دو حد فاصلی است که به هم تجاوز نمی کنند.

۲۱- پس کدامین نعمتهاى پروردگارتان را انکار مى‏کنید؟

۲۲- از آن دو، مروارید و مرجان خارج مى‏شود.

بیشترین دلیلی که باعث وقوع چنین پدیده ای می شود غلطت شوری و شیرینی دریاهاست که باعث جلوگیری از ترکیب آنها می شود. در طرفـین این مانع هر یک از دریاها دما و شوری و غـلظت و شرایط زیستی خاص خود را دارد.

 

۲)سوره مبارکه فرقان آیه ۵۳:

و اوست کسی که دو دریا را موج زنان به سوی هم روان کرد این یکی شیرین و آن یکی شور و تلخ است ومیان آندو حریمی استوار قرار داد.

 

دریای شور و شیرین,دو دریای شور و شیرین کجاست

راز دو دریای شور و شیرین چیست؟

 

۳)سوره مبارکه فاطر آیه ۱۲:

این دو دریا یکسان نیستند: یکی آبش شیرین و گواراست و یکی شور و تلخ، از هر دو گوشت تازه می خورید، و از آنها چیزهایی برای آرایش تن خویش بیرون می کشید و می بینی که کشتی ها برای یافتن روزی و غنیمت، آب را می شکافند و پیش می روند، باشد که سپاسگزار باشید.