ما را حمایت کنید
 
امروز : شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۶ساعت ۲۳:۱۳
عکس شماره 1
۱۳۹۶/۰۴/۰۴
admin

فطریه چیست: در واقع فطریه عبارت است از سه کیلو طعام غالب هر مسلمان اعم از جو، گندم و برنج و اقلامی که به‌عنوان طعام محسوب می‌شوند. براساس محاسبات صورت‌گرفته در هر سال این مبلغ کم یا زیاد می شود و بر حسب قیمت روز اقلام بالا تعیین و توسط مراجع تقلید اعلام می شود.

 

زکات فطره سال ۱۳۹۶

 

فطریه,زکات فطره,عید فطر,عید سعید فطر,زکات,عید,مبلغ فطریه,کفاره,کفاره‌ی یک روز قضای روزه, مبلغ کفاره‌

زکات فطره سال ۱۳۹۶

 

در واقع فطریه عبارت است از سه کیلو طعام غالب هر مسلمان اعم از جو، گندم و برنج و اقلامی که به‌عنوان طعام محسوب می‌شوند. براساس محاسبات صورت‌گرفته در هر سال این مبلغ کم یا زیاد می شود و بر حسب قیمت روز اقلام ذکر شده تعیین و توسط مراجع تقلید اعلام می شود.

براساس محاسبات انجام شده در سال ۹۶ میزان زکات فطره برای یک نفر با محاسبه‌ی سه کیلو گندم، ۷۰۰۰ تومان است و پرداخت این مبلغ به‌عنوان فطریه کفایت می‌کند. اما افراد می‌توانند با توجه به برنجی که مصرف می‌کنند، سه کیلو از آن یا معادل قیمت آن را به‌عنوان فطریه بپردازند. اما در هر صورت پرداخت حداقل ۷۰۰۰ تومان برای هر نفر کافی است.

فطریه,زکات فطره,عید فطر,عید سعید فطر,زکات,عید,مبلغ فطریه,کفاره,کفاره‌ی یک روز قضای روزه, مبلغ کفاره‌

زکات فطره سال ۱۳۹۶

مبلغ فطریه و کفاره برای سال ۱۳۹۶:

۱- حداقل فطریه برای هر نفر ۷۰۰۰ تومان
۲- کفاره یک روز قضای روزه عذر ۲۰۰۰ تومان
۳- کفاره یک روز قضای روزه عمد (اطعام ۶۰ فقیر) ۱۲۰۰۰۰ تومان

زمان پرداخت زکات فطره از غروب روز آخر ماه مبارک رمضان تا ظهر روز عید فطر است و برای کسانی که در نماز عید فطر شرکت می‌کنند،‌ بهتر است قبل از نماز عید سعید فطر این مبلغ را پرداخت و یا از مجموع اموالشان جدا کنند. اما با توجه به استفتای صورت‌گرفته از رهبری، واریز زکات فطره قبل از حلول ماه شوال، برای پرداخت‌های اینترنتی که وجوهات به صورت امانت دریافت می‌گردد، مانعی ندارد.

همچنین کسانی که خودشان نیازمندی را می‌شناسند و از نیازمندی او مطمئنند، می‌توانند مبلغ فطریه را به او بپردازند. البته این افراد باید فقط طعام یا پول معادل آن را به فقیر بپردازند و چیزی غیر از طعام و پول مثل لباس و وسایل منزل پذیرفته نیست. قابل ذکر است کسانی که از سادات نیستند نمی‌توانند زکات‌شان را به سادات فقیر بپردازند. بنابراین شخصی که سید نیست، ولو همسر او سید باشد، نمی‌تواند زکاتش را به سید نیازمند بدهد؛ چرا که ملاک، فرد پرداخت‌کننده است. همچنین شخص دریافت‌کننده اگر آقایی سید و فقیر باشد، او نمی‌تواند زکات فطره‌ی افراد غیر سید را دریافت کند.

همچنین مبلغ کفاره‌ یک روز قضای روزه با عذر شرعی، مبلغ ۲۰۰۰ تومان و مبلغ کفاره‌ یک روز قضای روزه‌ عمدی، مبلغ ۱۲۰۰۰۰ تومان است.

 

اس ام اس های عید سعید فطر را می توانید در اینجا ببینید.